Hodnocení hry

Arkáda nebo simulátor?

World of Tanks dokonale vyvažuje realističnost a arkádu. Tank řídíte klávesami W, A, S, D, střílíte myší, koukáte na něj z pohledu třetí osoby nebo lze cíl zaměřit skrz optiku. Nečekejte tedy, že uvidíte interiéry. Ovládání tanku je snadné, dalo by se napsat arkádové, hra vám pomáhá například i ikonami tanků na mapě a bojišti. Ovšem od arkády hru tanky online odlišuje několik věcí. Samozřejmostí jsou různé tloušťky pancířů vepředu, na boku a vzadu, nadstandardní jsou pak další zásahové zóny a tak můžete během boje přijít o pásy, zasažením munice bouchnout, střela vám poničí motor nebo dělo a ztratíte něco na přesnosti palby.

Problém je, když zabijí jednoho člena posádky, čímž se třeba sníží rychlost dobíjení děla. Takové prvky dělají boj v tancích podobný realitě, ovládání ho však usnadňuje a například nerealisticky rychlé opravování pásů přímo v boji zase přidává na napětí i vyváženosti hraní.

Charakteristiky tanků jsou ve většině případů modelovány věrohodně dle skutečnosti, víte-li, v čem byl dobrý Sherman nebo Tiger, budete toho moci využít i ve hře.Velká odolnost ruských T-34 a je docela hodně znát. Přehnaná  je výdrž i účinnost tanků IS-3, které mnohdy kralují bojišti. Jako celek jsou však bitvy vyvážené a hlavně působivé.

Jen start bitvy, kdy se z jednoho místa rozjíždí patnáct kolosů, přináší triumfální pocit, ale pak začíná peklo. Snažíte se najít ideální pozici, odkud nebudete moc vidět, odhadnout, kde se objeví nepřítel a s motorem na volnoběh čekáte. Prásk! Někdo si vás našel dříve, rychle couváte do krytu, ale vzápětí přicházíte o pásy a stojíte jako terč na střelnici. Naštěstí má vaše posádka bonus k opravám, za pár okamžiků už jste zase v pohybu.

Pochválit musíme i velký počet map a velmi různorodých bitevních polí, která zahrnují kopcovité krajiny, roviny, vesnice i města. Někdy se plameny bitvy rozhoří za plného dne, jindy jim kulisu udělá zapadající slunce. Na každé mapě si užijete a každá vyžaduje jiný přístup a taktiku.

Velmi specifický je boj ve městě, spousta map má dominantní kopce nebo alespoň vyvýšeniny, za něž se lze schovat a zažijete také nespočet krutých bitev o vesnice. Mapy jsou inspirované skutečnými místy bitev, přičemž slovíčko „inspirované“ si dvakrát podtrhněte a nehledejte nic moc reálného. Prostor se podřizuje vyváženosti hraní.

Z prozatím 16 dostupných map jsem nenarazil na žádnou vyloženě špatnou. Po čase sice zjistíte, jak už to u multipalyerových map chodí, kde nejpravděpodobněji potkáte nepřítele, kde se dobře schovává, odkud je pěkně vidět a kam zašít dělo, ale vzhledem k rozmanitosti krajiny i tanků, není žádná bitva stejná, proto jsou tanky online tak zábavné.

Skutečně povedený je design prostředí i vyvážená destrukcí prostředí. Tank porazí strom, plot či zeď, ale nezbourá některý dům, protože autoři dobře věděli, že tenhle barák je klíčovým místem mapy a bez něj by mohlo dojít k znevýhodnění jedné ze stran. Grafika je hezká celá, tanky kouří a vybuchují, každá krajina má své unikátní nasvícení i atmosféru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *